Każdy ma marzenia. Jednak aby mogły być zrealizowane, muszą być przekształcone w cele. Cel to marzenie z określonym terminem realizacji. Przed wyznaczeniem daty trzeba się upewnić, że dane marzenie ma szansę być zrealizowane, że mamy ku temu określone zasoby, a w środowisku zewnętrznym są spełnione niezbędne warunki.
Najczęściej do tego wykorzystuje się metodę SMART. Zgodnie z nią dobry cel musi spełniać następujące kryteria:
- Specific – sprecyzowany. Należy jasno i maksymalnie konkretnie go określić.
- Measurable – mierzalny. Najczęściej stosuje się tu wartości liczbowe lub daty. Przykład: zamiast chcę schudnąć, schudnę 20 kilogramów.
- Achievable – możliwy do zrealizowania. Czyli taki, który jest w zasięgu możliwości.
- Relevant – istotny. Tu chodzi o zgodność z własnymi przekonaniami i wartościami.
- Time-bound – określony w czasie.
Jakie korzyści, jakie koszty?
Bardzo istotne jest, aby być świadomym, czy dany cel jest naprawdę mój, czy przejęty od otoczenia. W tym drugim przypadku jego realizacja najczęściej powoduje frustrację, stratę energii, czasu, nierzadko pieniędzy. Z tego powodu tak ważne jest, aby przed rozpoczęciem realizacji danego zamierzenia mieć pewność, czy rzeczywiście przyniesie korzyści, czy warte będą poniesionych kosztów, czy dobrze będę się czuł z osiągniętym celem. Niekiedy wybór optymalnego celu może być wyzwaniem. Duża część marzeń dotyczy sytuacji i rzeczy, których jeszcze nigdy nie doświadczyliśmy, nie zasmakowaliśmy. Warto więc najpierw przetestować to, co chcemy osiągnąć. Mercedes czy BMW? Samochód bardziej sportowy, czy komfortowy? W salonie można umówić się na jazdę próbną. Przyniesie ona więcej informacji niż wiele opisów i artykułów w czasopismach motoryzacyjnych.
Które w pierwszej kolejności?
Zwykle każdy ma wiele marzeń do zrealizowania. Przystępując do ich spełniania nie sposób zajmować się wszystkimi jednocześnie. Z tego powodu należy uporządkować je wg ważności. Ułatwią to odpowiedzi na następujące pytania:
- Co jest dla mnie najbardziej ważne?
- Czy odnośnie każdego celu mam przynajmniej 3 istotne powody, dla których warto go realizować?
- Realizacja którego celu przyniesie mi najwięcej korzyści?
Zrobię, zrealizuję.
Cel nie może znajdować się tylko w pamięci. Znani szkoleniowcy mówią, że zapisanie celu na papierze radykalnie zwiększa szansę jego realizacji. Formułując je należy używać pozytywnych stwierdzeń. Na przykład, zamiast nie będę jadł słodyczy, będę zdrowo się odżywiał i będę jadł rodzynki, orzechy, migdały, jabłka, marchewkę. Też są smaczne, sprawdzają się świetnie jako przekąski i są przy tym zdrowe. Cele powinny być tak zapisane, aby ich treść była ukierunkowana jednoznacznie na ich wykonanie. Czyli nie chciałbym, mam zamiar, ale zrobię, zrealizuję.
Na czym się koncentrujesz?
Zwykle znaczące zamierzenia realizuje się przez dłuższy okres czasu, co najczęściej wymaga systematyczności i wytrwałości. „Koncentruję się na oddaniu dobrego skoku” – mówią Kamil Stoch, Dawid Kubacki i pozostali skoczkowie. Inny sportowcy postępują podobnie. Chodzi o to, aby nie myśleć o wyniku, ponieważ to może powodować negatywne myśli, brak pewności, stres, co źle wpływa na realizację celu. Można to porównać do wspinaczki wysokogórskiej. Patrzenie w kierunku szczytu może demotywować – jest jeszcze tak daleko. Patrzenie w dół może powodować lęk, że jestem już tak wysoko. Najlepsze jest więc patrzenie przed siebie – na ścianę skalną, żeby wybrać miejsca, gdzie najlepiej oprzeć stopę, w którym najlepiej chwycić się dłońmi. Spokojna głowa pozwala wtedy dokonywać najlepszych wyborów, aby bezpiecznie i płynnie poruszać się w górę.