Każdy je miał, ma i mieć będzie. Każde marzenie wyraża to, co się chce, pragnie mieć, osiągnąć, czuć. Właśnie to ostatnie jest kluczowe. Od niego zależy cała reszta. Najważniejszym marzeniem, które każdy bez wyjątku posiada, jest dobrze się czuć. Bez względu na wiek, wyznanie, kulturę, poglądy.
Radość, entuzjazm, zadowolenie, spełnienie, bezpieczeństwo, wolność, lekkość to niektóre uczucia, które stanowią o sensie życia. To przykładowe składowe szczęścia, do którego każdy dąży. Czy każdy jest tego świadomy? Przecież najczęściej ludzie marzą o pieniądzach, sukcesie zawodowym, dobrym samochodzie, ładnym domie, idealnym partnerze. Gdzie tu miejsce na uczucia? Otóż np. za potrzebą posiadania pieniędzy kryje się potrzeba odczuwania bezpieczeństwa. Za sukcesem potrzeba uznania, choć tak naprawdę to potrzeba odczuwania własnej wartości. Za potrzebą posiadania idealnego partnera, potrzeba odczuwania ciepła, bliskości, miłości.
Gdzie jest Twój diament?
Perski farmer Ali Hafed zdecydował się sprzedać ziemię, opuścić rodzinę i wybrać w świat na poszukiwanie diamentów. Szukał je nieustannie po całym świecie. W końcu, gdy stał się bezdomny i samotny, z rozpaczy skończył ze swoim życiem. Natomiast człowiek, który nabył od niego farmę, z radością uprawiał na niej ziemię. W pewnym momencie odkrył na niej… złoże diamentów! Stał się dzięki temu bardzo bogatym człowiekiem. Ta opowieść pisarza Russella Conwella świetnie obrazuje to, czy nasze marzenia są wartościowe. Poszukując diamentów na zewnątrz siebie możesz rozminąć się ze swoim szczęściem, nigdy go nie odnaleźć. Chodzi o to, aby dotrzeć do swojego wnętrza i odkryć, czego potrzebuje Twoja dusza.
Czy zrealizowanie tego marzenia uczyni mnie szczęśliwym?
Aby dowiedzieć się, czego tak naprawdę się chce, czasami konieczne będzie skorzystanie z usług coacha. Wystarczyć może jednak zastanowienie się i odpowiedzenie sobie na następujące pytania:
- Z jakiego powodu / powodów chcę realizować to marzenie? Co chcę uzyskać?
- Jak będę się czuł, gdy zrealizuję swoje marzenie?
- W jaki sposób chcę to marzenie spełnić?
- Czy mogę je zrealizować tylko w jeden czy na wiele sposobów? Który wybiorę i dlaczego?
- Jakie ryzyko i koszty dopuszczam w związku z realizacją mojego marzenia?
To co z luksusowym samochodem i pięknym domem?
Czy marzenia o większych zarobkach, pięknym samochodzie, dużym domie są złudne i całkiem bezwartościowe? Nie do końca. Badania pokazują, że istnieje zależność między poziomem zarobków, a poziomem szczęścia, ale tylko do kwoty około 20 tys. zł. Przy dalszym wzroście zarobków poziom szczęścia już się nie zwiększa. Owszem, pieniądze są potrzebne, samochód często też, mieszkać również gdzieś trzeba. Jednak czy warto dążyć za wszelką cenę do kupienia nowego samochodu klasy premium? Czy jego posiadanie przyniesie pełne i długotrwałe szczęście? Może wystarczy używany, przynajmniej na jakiś czas? Byleby był sprawny, a wszystkie swoje zasoby, głównie czas, energię i pieniądze przeznaczyć na realizację prawdziwego marzenia? Takiego, którego spełnienie przyniesie dużo radości i zadowolenia w długim okresie oraz spełnienia. Wtedy łatwiej przyjdą pieniądze na nowy samochód, a nawet dwa. Ważne jest bowiem, aby odróżnić marzenie od zachcianki. Jakie są wartościowe marzenia, których urzeczywistnienie da uczucia radości i spełnienia? Mogą to być: odzyskanie zdrowia, realizacja pasji, upragniony styl życia, posiadanie czasu i pieniędzy na rozwój osobisty lub duchowy.
A życie w ciepłym kraju pod palmami?
Są tacy, którzy dla realizacji tej wizji zrobią wszystko. Jednak dla zdecydowanej większości osób wystarczy polecieć tam raz lub dwa w roku na wakacje. Dla nich ważniejsze jest uwolnienie się od niedogodności etatu, posiadanie swobody finansowej, czasu dla siebie i rodziny. Jeśli ktoś bardzo pragnie zmiany, zaczyna szukać rozwiązań. Taka osoba jest świetnym kandydatem na partnera w MLM. Ma swoje dlaczego. Ma swoją motywację wewnętrzną. To jest bardzo ważne, bowiem od tego zależy, czy będzie aktywna. Motywacja zewnętrzna, choć pomocna, jest niewystarczająca.
Prawdziwym marzeniem nie jest pragnienie robienia tego, czym zajmuje się jakaś sławna osoba, co nam imponuje. Chyba, że to, co robi, akurat jest naszą pasją. Nie jest też, gdy wynika z niechęci, wrogości do kogoś, zazdrości, potrzeby podziwu dla własnej osoby, powinności wynikającej z uwarunkowań kulturowych lub społecznych. Przykładem może być sytuacja, gdy rodzice chcą, aby ich dziecko zostało lekarzem, a dla niego taniec jest wszystkim i chce tańczyć zawodowo.
Wiedząc już, które marzenia warte są realizacji, pozostaje je spełnić. O tym, dlaczego dobrze jest to zrobić, powiedział m.in. Steve Jobs: „Jeżeli nie będziesz realizował swoich marzeń, ktoś inny zatrudni cię, żebyś realizował jego marzenia”.